Pýcha a předsudek

19. března 2011 v 19:35 | Kay |  Jednodílné Knížky
Originální název: Pride and Prejudice

ČR název: Pýcha a předsudek

Autor: Jane Austen

Publikováno v VB: myslím že v roce 1813

Publikováno v ČR: několikáté vydání- nejnovější Listopad 2009

O čem je? Není pochyb o tom, že hrdinkou románu Pýcha a předsudek, Lízinkou, je sama Jane Austenová (1775-1817). Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život (nikdy se neprovdala a jediné nabídnutí k sňatku prý během hodiny odmítla), neodráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila - asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací dopředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.

Můj názor: První jsem viděla film. Na popud kamarádky. Když jsem se na něj podívala oblíbila jsem si jej na tolik, že jsem si řekla, že si přečtu knížku. Jelikož bydlím v menším městě a máme tu starší vydání a nevím jak moc se od sebe liší...musím říct, že mi trvalo skoro 3 dny než jsem se skrze knížku dostala. Ale překvapivě se mi líbila a hodně se s filmem shodovala...Starší styl psaní skvěle zapada do děje a pokud jste milovníci romantiky přijdede si na své. Ze začátku nenávist a nevšímavost se později mění na lásku...Trochu klišé, ale stále klasika

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 nel-ly nel-ly | Web | 22. května 2011 v 0:27 | Reagovat

njn, když ona Austenová je práv jeden ze zakladatelů toho, čemu dnes říkámee klišé - asi jako Shakespeare, jen ne tak známá, protože to byla ženská (je politování hodné, že se tak málo učí na šklochá a nepatří k maturitním otázkám, protože je t onejslavnější autorka své doby... nevadí)

film, předpokládám, že jednodílný s Keirou? Doporučuju šestidílný s Colinem Firthem...

Každopádně, i když je to nejslavnější ze všech šesti románů, tak já osobně mám asi raději Emmu nebo Annu Elliotovou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama